hľadať

Zaujalo násviac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Ako a čo jesť pre vždy krásne biele zuby?

dátum pridania: 28.06.22-23:36

Ste posadnutí farbou svojich zubov? A možno s bezchybným letným opálením, ktoré ste si s námahou vytvorili, hodiny a hodiny na slnku vnímate ešte viac to trápne žltnutie zubnej skloviny? Vedzte, že jedlo, ktoré jete a ako ho jete, môže tiež ovplyvniť krásu vášho úsmevu!

Áno, správna výživa vám môže pomôcť mať závideniahodné biele zuby. Len treba vedieť, ktoré potraviny tvoria zloženie takejto výživy.

domace bielenie zubov
Veľa záleží od farby vášho dentínu


Možno nie každý vie, že farba zubov je daná dentínom, kostným tkanivom, ktoré sa nachádza pod sklovinou, teda najvnútornejšou časťou zuba. Rovnako ako pri farbe našich vlasov alebo pokožky, to, či sú naše zuby viac alebo menej biele, je genetická vlastnosť, špecifická pre každého jedinca.
V priebehu rokov môžu zuby zmeniť svoju farbu, pretože sklovina, vonkajšia časť, je porézna a umožňuje prechod látok, ktoré sa potom môžu prilepiť na dentín a zmeniť tak svoju farbu. A práve vďaka tomu môže všetko, čo konzumujeme ovplyvniť farbu našich zubov.
Avšak, aj keď existujú potraviny, ktoré môžu zafarbiť vaše zuby, existujú dobré stravovacie postupy a potraviny, ktoré prirodzene pomáhajú udržiavať požadovanú belosť a prospievajú ústnej dutine.


Potraviny, ktoré naše zuby farbia

Existujú viaceré potraviny, ktoré prispievajú k zafarbeniu zubov. Samozrejme, nemusíme sa ich hneď vzdávať, pretože v niektorých prípadoch si môžeme pomôcť jednoduchým domácim bielením zubov
Medzi potraviny, ktoré môžu zafarbiť zuby, patria:

  • tie s vysokým kyslým pH, ako sú: ocot a kyslé uhorky, paradajková omáčka, cola a sýtené alebo energetické nápoje;
  • potraviny obsahujúce farbivá alebo tmavé pigmenty ako: káva a čierny čaj, červené víno, čučoriedky a červené ovocie, cvikla, kari a sójová omáčka, cukríky a sladkosti;
  • rafinované sacharidy,  ako je biely chlieb a sušienky, majú tendenciu do žlta zafarbiť zuby a keďže obsahujú veľa cukru, podporujú tvorbu dutín.

Ako nám môže správna výživa pomôcť pri liečbe nášho úsmevu?

Samozrejme, stále je dôležitá pravidelná ústna hygiena, pri ktorej používate tie najlepšie zubné pasty. V prípade jedla je veľmi dôležité dlho žuť a jesť pomaly, pretože to produkuje viac slín, ktoré pomáhajú ničiť baktérie, ktoré spôsobujú zubný povlak.
 

Okrem toho pitná voda znižuje hladinu kyslosti ústnej dutiny. V skutočnosti sú to kyseliny, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu. Ale ako sme povedali, existujú potraviny, ktoré sú vhodnejšie na bielenie zubov alebo ktoré obsahujú užitočné látky:
surové a chrumkavé potraviny, ako sú: zeler, mrkva, brokolica, jablká, hrušky, vlašské orechy, mandle a rôzne semienka, stimulujú žuvanie, čistia zuby, pomáhajú odstraňovať povlak a zubný kameň a posilňujú ďasná;
jahody obsahujú kyselinu jablčnú, prírodný adstringent, ktorý pomáha odstraňovať škvrny;

  • esenciálne oleje obsiahnuté v šalvii a mäte podporujú bielenie zubov a drsnosť listov má abrazívny účinok na sklovinu;
  • mliečne výrobky a sezamové semienka, pretože obsahujú vápnik a pomáhajú posilňovať kosti. Najmä vyzreté syry, ktoré pomáhajú neutralizovať kyseliny tvoriace plak;
  • zelený čaj na rozdiel od iných čajov obsahuje látku: katechín, ktorý podporuje likvidáciu baktérií;
  • ovocie, ktoré obsahuje vitamín C, ako je kivi, ktoré posilňuje ďasná a je užitočné na boj proti tvorbe zubného povlaku, aj keď si musíte dávať pozor, aby ste ho nezneužívali, pretože toto ovocie obsahuje kyselinu citrónovú: veľký nepriateľ skloviny;
  • Huby shiitake obsahujú prospešný cukor pre zuby, lentinan, schopný pôsobiť proti tvorbe zubného povlaku.

Toto sú potraviny a postupy, ktoré si musíte zvoliť, aby ste si udržali biele zuby. A nakoľko to nie je nič náročné, môžete s tým začať aj hneď a vaše zuby rozžiaria celú osobnosť.
Zdroj obrázka: Tepikina Nastya/Shutterstock.com
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!