hľadať

Zaujalo násviac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Ako skontrolovať brzdový systém vášho automobilu?

dátum pridania: 13.01.20-21:46

Každý rozumný vodič sa snaží udržiavať svoje vozidlo v dobrom stave, pričom musí venovať pozornosť nielen svojim jazdným vlastnostiam, ale aj brzdovému systému. Kvalitné brzdy by mali na stlačenie pedálov reagovať okamžite a pôsobiť presne s intenzitou, ktorú mali už pri samotnom vývoji automobilu.

Kvalitná prevádzka brzdového systému je kľúčom k bezpečnej jazde a zárukou, že ak vodič na situáciu na vozovke zareaguje včas a správne, bude schopný rýchlo zastaviť vozidlo a vyhnúť sa dopravnej nehode alebo minimalizovať jej následky. Z času na čas je ale potrebné spoľahlivosť prevádzky brzdového systému, najmä ak je vozidlo stále v prevádzke, dobre skontrolovať. Čo všetko to znamená?

brzdovy system kontrola kosice


Kontrolu komponentov brzdového systému nechajte na odborníkov

Pre zastavenie vozidla musí vodič v prvom rade stlačiť brzdový pedál alebo v prípade núdze zatiahnuť ručnú brzdu. Na prvý pohľad možno veľmi jednoduché kroky, ktorých akcia si ale vyžaduje využitie niekoľkých ďalších detailov. Preto je lepšie, ak tento systém a jeho kontrolu necháte na posúdenie odborníkom, ktorý skontroluje vymení a v prípade potreby vám aj odporučí najlepšie EBC brzdy.


Ako zistíte, že systém hlási poruchy?

Ak sme spomínali viac dôležitých detailov brzdového systému auta, k základným prvkom aktívnej bezpečnosti patrí ABS systém, ktorý kontroluje činnosť celej brzdovej sústavy.
Upozornenie, že niečo s vašimi brzdami nie je v poriadku má na starosti kontrolka ABS. Na palubnej doske sa zobrazuje séria diagnostických žiaroviek, medzi ktorými je aj tento indikátor, ktorý upozorňuje na prítomnosť alebo neprítomnosť porúch protiblokovacieho systému.
Ak sa na začiatku motora kontrolka ABS rozsvieti a rýchlo zhasne, znamená to, že palubný počítač skontroloval a nenašiel v systéme žiadne chyby. V situácii, keď sa svetlo vôbec nerozsvieti alebo svieti naopak neustále, musíte skontrolovať problémy s protiblokovacím systémom a indikátorom.

ako hlasi system poruchy


Čo by ste nemali nechať bez povšimnutia?

 

  • Skontrolujte brzdové hadice a vymeňte ich za kvalitnejšie teflónové;
  • Skontrolujte netesnosť brzdy.
  • Skontrolujte hladinu a kvalitu brzdovej kvapaliny. Za týmto účelom otvorte kapotu, nájdite nádrž s brzdovou kvapalinou a uistite sa, že jej je dostatok.
  • Taktiež je dôležité skontrolovať opotrebovanie a v prípade potreby zvážiť kúpu nových brzdových kotúčov zo série „Tuning“ alebo „Hig Performance“. Kontrola sa robí pomocou meraní hrúbky kotúčov a vizuálnym posúdením ich stavu.

Poznámka: Podľa medzinárodných pravidiel výroby brzdových kotúčov pre automobily sa od spoločností, ktoré ich vyrábajú, vyžaduje, aby im vygravírovali informácie o maximálnom povolenom opotrebení. Na určenie maximálneho opotrebenia brzdového kotúča je potrebné starostlivo skontrolovať jeho koncovú časť. Označuje informácie o pôvodnej hrúbke dielca, ako aj minimálnej hrúbke, po dosiahnutí ktorej výrobca neodporúča disk používať, a už nie je zodpovedný za kvalitu brzdenia.

  • Ručná brzda tiež patrí do brzdového systému vozidla a jej stav sa musí pravidelne monitorovať. Tu je dôležitá samotná páka a potom lanko, ktoré sa môže časom opotrebovať – napríklad vyťahať.

Myslite aj na fakt, že brzdná dráha každého vozidla je individuálna a závisí od hmotnosti vozidla, stavu vozovky, kvality pneumatík a mnohých ďalších faktorov, ktoré by ste mali pravidelne kontrolovať tiež.

 

obrázok: shutterstock
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!