hľadať

Zaujalo násviac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Čo robiť, ak má váš byt zlú zvukovú izoláciu?

dátum pridania: 28.03.20-20:51

Viete o každom kýchnutí, hádke alebo spadnutej vidličke susedov? Problémy s izoláciou zvuku v byte je ťažké prehliadnuť, no oveľa horšie je v takýchto podmienkach žiť. Preto, ak chcete urobiť zvukovú izoláciu v byte, musíte k problému pristupovať vážne a komplexne - a presvedčiť svojich susedov, aby urobili to isté.

Receptov, ktoré sú dobre známe, existuje naozaj veľa: použitie technológie plávajúcej podlahy, opláštenia stien a stropov pomocou viacvrstvových panelov so špeciálnym zvukovo izolačným materiálom vo vnútri atď. Dobrá akustická izolácia dokáže vaše problémy vyriešiť asi najlepšie. 

Do času, než si na ňu našetríte, prípadne rekonštrukciu dôkladne naplánujete, môžete vyskúšať aj naše odporúčania.

akusticla izolacia kosice

Zväčšite hrúbku stien

Cieľom všetkých opatrení na zvukovú izoláciu je zväčšenie hrúbky a hmotnosti stien. To znamená, že všetkými možnými prostriedkami sa vytvorí bariéra proti prenikaniu vonkajších zvukov. Väčšina odborníkov v oblasti akustiky je všeobecne presvedčená, že žiadny tenký zvukovo izolačný materiál (menej ako 4 až 5 cm) nedáva 100 % výsledok.

Nábytok vám pomôže zlepšiť zvukovú izoláciu steny, zväčšiť jej hrúbku a bez narušenia jej integrity zlepšiť interiérovú akustiku. Skrine naplnené knihami alebo oblečením, v tomto zmysle fungujú veľmi dobre.

Ak počujete každý krok na schodisku, nechajte skrinky pozdĺž steny, ktorá vás od neho oddeľuje. Ak vás rušia hudobné experimenty vášho mladistvého syna alebo dcéry, zabarikádujte stenu ohraničujúcu vašu izbu.

Použite viac textilu

Čím mäkšie textilné povrchy v miestnosti máte, tým menej zvukov sa prenáša, tým tichšie a pokojnejšie prostredie okolo seba máte.

Na začiatok položte na podlahu pekný koberec. Vyskúšajte aj husté ťažké záclony alebo závesy, ktoré sa opäť vracajú do módy. Nielenže nedovoľujú svetlu prenikať do miestnosti, ale tiež výrazne tlmia vibrácie zvuku. 

A pokiaľ by vám závesy nevyhovovali, skúste využiť na izoláciu okien, cez ktoré preniká do interiéru najviac hluku, moderné vonkajšie žalúzie.

Na steny použite špeciálne materiály

Ak ste na pokraji nervového zrútenia a ste pripravení zmeniť povrch stien, pred vami sa otvára široká škála možností. Existuje množstvo ľahko pripevniteľných dekoratívnych materiálov. 

Napríklad všetky druhy akustických panelov z rôznych materiálov pre každý vkus a farbu. Akustické stenové panely vyzerajú dosť atraktívne, pričom je niekedy ťažké uhádnuť, že vrstvy zvukovo izolačných materiálov sú skryté za prekrásnym dekoratívnym opláštením.

Spolu so špeciálnymi panelmi môžete použiť aj akustické tapety: ich hrúbka je 3-4 mm, vrchná vrstva je porézny akrylový materiál. Korkové, bambusové a „drevené“ tapety majú tiež dobré vlastnosti pohlcujúce zvuk. Stačí si vybrať a vyskúšať, čo vám najviac vyhovuje.

Zdroj obrázka: Prostock-studio/Shutterstock.com 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!