hľadať

Zaujalo násviac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Detská železnica hľadá mladých železničiarov

dátum pridania: 15.06.17-12:11

Populárna Košická detská historická železnica hľadá nových mladých nadšencov železničnej dopravy, ktorí sa stanú členmi Klubu mladých železničiarov. Košická železnička totiž ako jediná na Slovenku umožňuje deťom vo veku od siedmych rokov podieľať sa pod vedením dospelých na chode železnice v úlohách „riadnych“ železničiarov.

Tohtoročný nábor sa bude konať v sobotu 17. júna od 9:30 do 12:30 na stanici Čermeľ. „Mladí železničiari sú neoddeliteľnou súčasťou našej železničky už celé desaťročia a aj v súčasnosti stále pozorujeme záujem žiakov základných a stredných škôl zoznámiť sa zblízka so železnicou a naučiť sa viacerým železničiarskym remeslám. Najväčším lákadlom je však prežiť dobrodružstvo a získať nových kamarátov,“ hovorí Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice.

nabor mladych zelezniciarov


Mladí ľudia od 7 do 25 rokov, ktorí sa zapoja do organizovanej dobrovoľnej činnosti na železničke, sa postupne stávajú pomocníkmi pri rôznych činnostiach. Kontrolujú lístky, pomáhajú ako výhybkári, hlásatelia či sprievodcovia v turistickom ruchu a postupne sa zoznamujú aj so železničnou technikou a železničnými predpismi. „Je to výborná škola do života, deti sú vedené k zodpovednosti a samostatnosti, navyše sa takto v prostredí historickej úzkorozchodnej železnice dobre pripravia aj na prípadné skutočné pôsobenie nie len na železnici či v dopravnej firme, ale aj v akejkoľvek profesii v dospelosti,“ poznamenáva Lehotský.

nabor zelezniciarov


Súčasný Klub mladých železničiarov pôsobí pri košickej železničke od roku 2012, mladí ľudia tu však organizovane pracovali už od jej vzniku v roku 1955. V klube aktuálne pôsobí takmer pol stovka detí a študentov z Košíc a okolia.
„Kladieme veľký dôraz na bezpečnosť, preto sú mladí železničiari vždy pod dozorom skúsených členov nášho združenia. Pravidelne preto organizujeme pre nich školenia a zároveň sa ich prácu snažíme čo najviac priblížiť reálnym podmienkam,“ uzatvára Lehotský. Program nedeľného zápisu potrvá do 12.30 hod.

nabor detska zeleznica


OZ Detská železnica od roku 2012 v spolupráci s Mestom Košice zabezpečuje dopravu na unikátnej úzkorozchodnej trati Košickej detskej historickej železnice. Pôvodne Pioniersku železnicu vybudovali v rokoch 1955 – 1956 a dnes je jednou z najväčších atrakcií mesta. Rušne, vagóny a časť koľajiska sú zapísané v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Detská železnica patrí s takmer 40 000 návštevníkmi ročne k najznámejším atrakciám v širokom okolí. Združenie sa od roku 2012 stará o všetky rušne a osobné vozne, ktoré k železnici prináležia. Medzi nimi aj o 133-ročný parný rušeň „Katka“, ktorý je najstarším prevádzkovaným rušňom vo Višegrádskom regióne a je symbolom železničky. V minulom roku na železničku pribudol nový parný rušeň Krutwig, ktorý je najmladším parným rušňom na Slovensku. OZ DŽK od svojho vzniku opravilo a zachránilo pred skazou niekoľko historických vozňov, dva motorové rušne a dve parné lokomotívy.
Viac info: Zuzana Lehotská, OZ Detská železnica Košice, 0905 496 426, kezeleznica@gmail.com, www.detskazeleznica.sk
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!