hľadať

Zaujalo násviac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Odborné rady pre kompletnú prípravu vozidla na zimu

dátum pridania: 22.12.21-20:03

Auto a jeho systémy počas chladného obdobia vyžadujú osobitnú pozornosť. V skutočnosti v tomto prípade existuje veľa komponentov a systémov vozidla, ktoré fungujú s väčšou námahou, a preto môžu náhle prestať fungovať. Aby sa to nestalo, prinášame vám niekoľko tipov, ako pripraviť auto na zimnú sezónu.

Čo skontrolovať pred príchodom zimnej sezóny a prvej nádielky snehu?

kvalitne brzdove platnicky

Batéria

Veľmi nízka teplota spôsobuje výrazné spomalenie chemických reakcií, čo spôsobuje zníženie kapacity náboja o 20-50 %. Poznáte to aj pri mobiloch, ktoré sa počas silných mrazov rýchlejšie vybíjajú.

Tento problém sa stáva ešte kritickejším, pretože je v prevádzke veľa nových zariadení. Okrem toho môže spustenie motora vyžadovať viac energie. Za týchto podmienok nemusí stará batéria plniť svoje funkcie. Z tohto dôvodu sa odporúča vždy skontrolovať stav batérie, najlepšie v servise. Môže sa stať, že ju budete musieť dobiť alebo odsíriť platničky. Opotrebovanú batériu je potrebné vymeniť. 

Brzdy 

Na zasneženej a klzkej ľadovej vozovke sa brzdná dráha pneumatík a vozidla predlžuje, čo môže spôsobiť nemalú dopravnú nehodu. Aby ste sa tomu vyhli, je dôležité vymeniť letné pneumatiky za zimné, no nesmiete zabudnúť prekontrolovať aj dôležité brzdové kotúče. 

Systém kontroly klímy 

Úroveň jazdného komfortu a bezpečnej jazdy závisí nielen od kvalitných brzdových platničiek, ale aj teploty interiéru auta. Aby ste sa ochránili pred chladom, uistite sa, že vykurovací systém alebo klimatizačný systém funguje správne. K tomu je potrebné skontrolovať, či sú potrubia nepoškodené, či čerpadlo a kondenzátor fungujú správne a či nie sú zablokované radiátory a vetracie otvory. Diagnostiku je najlepšie nechať vykonať odborníkom v danej oblasti.

Prekontrolujte tesnenia dverí

Keď sú tieto prvky opotrebované, v kabíne bude zima a mokro. Vysoká vlhkosť môže spôsobiť koróziu niektorých častí auta. Okrem toho môže dôjsť k zamrznutiu prahu dotknutých dverí. Vyššie uvedené dobre vysvetľuje, prečo je lepšie vymeniť všetky gumené prvky, ak si všimnete, že sú stvrdnuté alebo poškodené, ak vydávajú abnormálne zvuky, do priestoru pre cestujúcich preniká chlad alebo keď počujete špecifické vŕzganie z dverí, keď jazdíte po cestách s nerovným povrchom vozovky.

Prekontrolujte aj svetlá, stierače a nezabudnite na povinnú výbavu v kufri auta. 

Zdroj obrázka: ArtOfPhotos/shutterstock.com 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!