Gejzír v Herľanoch - Kam v meste | moje Košice
 
moje Košice - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v  Košiciam - magazín moje Košice
hľadať: 
 

Gejzír v Herľanoch

dátum pridania: 18.06.18-10:36

V Herľanoch sa nachádza studený gejzír, ktorý je európskou raritou.

Malá obec na východe Slovenska ukrýva veľké bohatstvo. V Herľanoch sa nachádza studený gejzír, ktorý je európskou raritou. Ak by ste chceli vidieť podobné gejzíry, museli by ste cestovať až na Island.


Herľanský gejzír bol objavený v roku 1870, keď sa správa kúpeľov v Herľanoch rozhodla hľadať výdatnejšie zdroje minerálnej vody. Bol aktivovaný umelo, vrtom hlbokým 404,5 metra. Voda v tom čase vytryskla do výšky 4 m a táto očarujúca nádhera trvala päť minút.

Gejzír je unikátnym aj tým, že má svoje intervaly erupcie, ktoré sú výsledkom pôsobenia plynu v podobe oxidu uhličitého. Ten súvisí s postvulkanickými procesmi v Slanských vrchoch. Aj preto Herľanský gejzír dosahuje teplotu len okolo 14-18 °C.

Periodicita erupcií gejzíru dosahuje v súčasnosti interval okolo 32-36 hodín. Ak tento prírodný unikát nechcete zmeškať, odporúčame sa o týchto intervaloch dopredu informovať.

A keď sem už pricestujete, vyzbrojte sa aj dávkou trpezlivosti. Herľanský gejzír postupne slabne, aj preto si na plánovanú erupciu gejzíru možno budete musieť trošku počkať. No za tú následnú 25 minútovú „šou“ to určite stojí. 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok