Tipy na výlet: Hrad Slanec - Kam v meste | moje Košice
 
moje Košice - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v  Košiciam - magazín moje Košice
hľadať: 
 

Tipy na výlet: Hrad Slanec

dátum pridania: 17.06.16-08:53

Ak ešte neviete, čo cez víkend a radi by ste sa dostali s rodinkou zo stereotypu mesta, prinášame vám malý tip, kam sa vybrať do prírody na jednoduchú prechádzku, pri ktorej sa neunavíte, odreagujete a zároveň spoznáte opäť niečo nové!

O najstarších dejinách Slaneckého hradu nie sú k dispozícii bezpečné písomné zmienky. Pôvodné hradisko dal údajne postaviť už v roku 1220 jeden z potomkov Abovcov. Prvé historické zmienky o Slaneckom hrade sú z konca 13. storočia a to z roku 1281, kedy už stál kamenný hrad s okrúhlou hradnou vežou.

slansky hrad kosice slanec

Majiteľ hradu a krajinský palatín Finta sa r. 1281 postavil proti hospodárskym reformám, ktoré zavádzal kráľ Ladislav IV. Kumánsky. Spor vyvrcholil v boji pod hradom a skončil víťazstvom kráľa. Ladislav IV. hrad dobyl a ponechal si ho v držbe. Po vymretí Arpádovcov vládla na hrade rodina Drugethovcov, ktorá prišla s Karolom Róbertom z Talianska. Tá vlastnila hrad od r. 1330 celé dve storočia. V prvej polovici 15. storočia bol hrad aj s obcou vypálený. Neskôr hrad prešiel do majetku rodiny Ladislava Losonczyho, ktorý ho koncom 15. storočia (po odchode bratríckych vojsk z východného Slovenska) opravil. Roku 1601 sa stali vlastníkmi hradu Forgáchovci. Tí dali hrad opevniť. Za rákociovsko-tököliovských povstaní hrad viackrát zmenil svojho majiteľa a bol značne poškodený.

slansky hrad kosice slanec

Roku 1678 ho obsadilo vojsko Thökölyho, po roku ho však späť dobyli cisárske vojská. Keď sa Juraj Rákoci II. dostal k moci, dal hrad podpáliť. Odvtedy hrad pustol. Ešte do roku 1937 boli v ešte aj dodnes najzachovalejšej časti hradu – v hradnej veži zvanej Nebojsa zariadené tri izby, vyzdobené umeleckými pamiatkami, obrazmi majiteľov hradu a pod. Počas druhej svetovej vojny však pri prechode frontu boli tieto pamiatky sčasti zničené a rozkradnuté.

slansky hrad kosice slanec

Hradnú siluetu najcharakteristickejšie vytvára veža Nebojsa. Na hrade stojí do výšky štyroch podlaží oblá útočištná veža. Prvé podlažie, do ktorého sa dá pohodlne vstúpiť po kamennej plošine má ešte strop, ostatné podlažia majú poškodenú drevenú konštrukciu medzipodlaží. Hore na veži je pozostatok strechy. Vedľa veže je múr gotického paláca, ktorý má zachovalé gotické okno kaplnky a krásne gotické nosníky klenby. Pred vežou je obranné predhradie s cisternou a preborenými pivnicami.

slansky hrad kosice slanec

Ako sa dostať na hrad

Najjednoduchšie sa dá dostať na hrad po červenej značke. Cesta trvá približne 15 minút. Trochu ťažší prístup je, ak sa vyberiete mimo červenej značky, na križovatke ďalej rovno. Cesta je prakticky zničená bagrami, ale jednotlivé výmole sa dajú obísť a mnoho návštevníkov si túto trasu vyberie ako spiatočnú, nakoľko je o niečo kratšia a rýchlejšia.

 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok