Daumierove zrkadlo stratených čias

dátum: 27.01.22-18:57

Múzeum Vojtecha Löfflera a Galéria ARTeSKa Vás pozývajú na výstavu litografií Honoré Daumiera.

Jaromír Pečírka sa o ňom vo svojej štúdii v roku 1936 vyjadril, že “...jeho umenie sa vymyká obyčajnému tvarovému rozboru. Vrie v ňom život, vzdúva sa, vlní, vzpína silou, strasťou, zbesilosťou i duševnou slasťou tisíckou jeho postáv, ktoré žijú okolo nás ako naši bratia.“ Reč je o Honoré Daumierovi, ktorého výber litografií zo súkromných zbierok budete mať možnosť vidieť v Múzeu Vojtecha Löfflera na Alžbetinej 20 v Košiciach v čase od 16. februára do 26. marca 2017.
Honoré Victorine Daumier (1808 – 1879), „Michelangelo karikatúry“ ako ho nazývali súčasníci, v ktorého diele sa prelína život spoločnosti a život v spoločnosti. Jeho tvorba je zrkadlom doby a to zrkadlo je krivé, ostré, tmavé, ale aj láskavé. A občas sa v ňom objavia aj odlesky nádeje. Za života vytvoril približne 4000 litografií, 300 malieb a rovnaký počet akvarelov.
V roku 1832 vznikol časopis “Charivari“. Od tohto momentu až do roku 1875 sa Daumier stáva jednou z hlavných postáv časopisu a kronikárom meštiackeho Paríža, reagujúc vždy na aktuálne podnety. Tisícky litografií zo Charivari doslova dokumentujú spôsoby, mravy, myslenie a malosť meštiakov a ich ctihodných manželiek, buržoázie, sudcov a právnikov, ale aj drobného remeselníka, či ženy v domácnosti.
Výstava Zrkadlo stratených čias prezentuje súbor zhruba 40 litografií práve z tohto obdobia, najplodnejšieho a najcharakteristickejšieho zároveň, kedy sa naplno rozvinul jeho typický rukopis s citom pre výstižnú charakterizáciu ľudských typov.
Výstava sa uskutoční v spolupráci s Galériou ARTeSKa a otvorí ju Mgr. Radovan Kurilko, ktorý je zároveň autorom kurátorského textu.

Múzeum otvorené:
utorok - sobota: 10.00-18.00 hod.,
nedeľa: 13.00 -17.00 hod.
www.lofflermuzeum.sk
e-mail: info@lofflermuzeum.sk

zrkadlo stratenych cias