hľadať

Zaujalo násviac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Za pamiatkami UNESCO na Spiši vás odvezie motoráčik

dátum pridania: 14.03.17-16:14

Organizácia Košice Región Turizmus pripravila pre všetkých turistických nadšencov jedinečné nostalgické jazdy VLAKOM ZA UNESCOM. Prvý vláčik vyráža z Košíc na gotický Spiš už 2. apríla.

Destinácia Košice región sa vyznačuje rôznorodosťou jednotlivých mikroregiónov, no výraznou spoločnou črtou je vynikajúca dostupnosť Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. „Ak ponímame Košice ako základný východiskový bod turistu, vie sa do 100 minút dopraviť až k 18 pamiatkam zapísaným na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Preto sme pre celé rodiny pripravili ponuku, v podobe výletov nostalgickým vlakom aj po tých tratiach, kde už v súčasnosti vlaky s cestujúcimi nejazdia. Pred nami je v tomto roku šesť výletov k najvzácnejším pýcham regiónu svetového významu,“ ozrejmila podstatu nového produktu výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. „Súčasťou výletov VLAKOM ZA UNESCOM je tiež ponuka uceleného programu, služby turistického sprievodcu a návštevníkom určite poslúži aj naša mobilná aplikácia Košice región, ako digitálny sprievodca po celom regióne,“ doplnila L. Vargová Jurková.

 vlak

V okolí „najfotogenickejšieho“ miesta cieľovej lokality prvej jazdy vlaku – Spišského hradu – sa nachádzajú aj iné atraktivity, ktoré tvoria spoločný zápis v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO: počnúc Spišským Podhradím a „malým Vatikánom“ – Spišskou kapitulou až po unikátny Kostol Ducha svätého v Žehre. Za návštevu stojí aj prírodná rezervácia Dreveník či Sivá brada, na ktorej si turista môže „načapovať“ minerálnu vodu tak, ako ju vyrobila príroda. Vidieť a prezrieť si všetky pamätihodnosti v jeden deň zvládne iba zdatný turista, aj preto obsahuje ponuka výletu štyri nenáročné trasy s dĺžkou od 2 do 7 hodín.

zeleznica

 

Vlak odchádza za dedičstvom UNESCO na Spiši z košickej hlavnej železničnej stanice v nedeľu 2. apríla o 7:20. Po celodennom výlete vyrazí zo Spišského Podhradia nazad do Košíc o 17:10. Vlak vypravia spoluorganizátori – dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice aj s podporou Železníc Slovenskej republiky. „K atraktívnemu výletu za krásami Košického kraja prispeje samotný dopravný prostriedok – legendárne motorové vozne 810, ale aj cieľová stanica v Spišskom Podhradí, ktorá je už niekoľko rokov opustená. Je však ideálnym východiskovým bodom k pamiatkam Svetového dedičstva UNESCO na Spiši,“ približuje predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

 

            Z dôvodu obmedzenej kapacity vlaku je nutná rezervácia miest vopred elektronicky na adrese: rezervaciedzk@gmail.com. Podrobnosti k jazde nájdete na www.kosiceregion.com a na www.detskazeleznica.sk. Keďže ide o celodenný výlet, cestujúci by sa mali zásobiť dostatkom jedla a zobrať si so sebou aj primerané oblečenie.

vlačik             

Čo sa oplatí vidieť?

Samotný hrad, ale aj jeho okolie, vytvárajú výnimočný celok s významnou historickou, ale aj kultúrnou hodnotou:

 

Spišský hrad je najväčším hradným komplexom Slovenska a jedným z najväčších v Európe. Patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na Slovensku, počas vlaňajšej sezóny dokonca zaznamenal rekordnú návštevnosť a prelomil magickú hranicu 200-tisíc návštevníkov. Peší výstup zo stanice v Spišskom Podhradí k hradu trvá asi 30 minút. Atrakciou je originálne kamenné dielo na svahu Spišského hradu, kopírujúce obrázok koňa z keltskej mince nájdenej na tomto území a vystavenej v hradných interiéroch.

Spišské Podhradie zaujme gotickým kostolom Narodenia Panny Márie, kláštorom milosrdných bratov, klasicistickým evanjelický kostol, zachovalou židovskou synagógou, radnicou a Mariánskym stĺpom. V minulosti sa tu vyrábali preslávené Spišské párky, ktoré dokonca predávali ako špecialitu v budapeštianskych reštauráciách. Vychádzkovou chôdzou sa sem zo stanice dostanete za 10 minút.

Spišská Kapitula – sídlo spišského biskupstva - je komplexom vzácnych objektov. Existencia Spišskej Kapituly podčiarkuje historický význam celej lokality. Už v 11. storočí sa totiž na tomto území nachádzal prvý, pravdepodobne benediktínsky kláštor. Dominantou Spišskej Kapituly je Katedrála sv. Martina. Zo stanice ste tu za 30 minút.

Žehra – kostol Ducha Svätého je najznámejšou pamiatkou tejto obce. Biely kostol s charakteristickým cibuľovitým ukončením veže z 13. storočia ukrýva unikátne fresky svetového významu. Peší výstup po ceste zo stanice v Spišskom Podhradí trvá asi 80 minút.

vylat vlacikom

           

Vláčikom za UNESCOM je projekt organizácie Košice Región Turizmus, ktorý finančne podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Zahŕňa šesť originálnych výletov, ktoré vyvrcholia 17. novembra mimoriadnou retro-jazdou do Plešivca a jaskyne Domica. 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!